Odmítnutí odpovědnosti: Obsah tohoto článku nelze považovat za lékařské doporučení, má pouze informativní charakter. Pracovníci  Beautyactive.com neověřují lékařskou platnost těchto článků. Beautyactive.com neschvaluje názory nebo stanoviska vyjádřená v tomto článku. Vždy prosím vyhledejte odbornou lékařskou radu u licencovaného lékaře.

Kožní výplňové injekce prošly v průběhu let mnoha změnami. Od vynálezu injekční stříkačky v 19. století bylo vytvořeno a inovováno mnoho různých typů dermálních výplní, od organických výplní až po syntetické výplně.

Jednou z prvních látek používaných k vyplňování kůže byl parafín. Používal se k augmentaci, ale surovina měla mnoho komplikací. Od té doby vědci pracují na vývoji bezpečnějších a účinnějších kožních výplní. První dermální výplní schválenou úřadem FDA (v roce 1981) pro kosmetické použití byl hovězí kolagen. Během uplynulých 40 let se na trhu objevily další typy s různou mírou účinnosti, bezpečnosti a doby trvání.

Typy kožních výplní

 

  • Kyselina hyaluronová (Restylane, Juvederm, další) – Jedná se o nejběžnější typ dermální výplně, který je dnes k dispozici. Je cenově dostupná, bezpečná, všestranná a může být vyrobena v různých koncentracích pro léčbu různých specifických kosmetických problémů. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí pojivové tkáně kůže. Díky tomu se snadno vstřebává do těla a je považována za zcela bezpečnou.

Další vlastností jeho bezpečnosti je, že je snadno reverzibilní. Kyselina hyaluronová má přirozený odstraňovač v podobě hyaluronidázy. V případě, že je potřeba výplně odstranit, například pokud u pacienta dojde k uzávěru cévy. Rychlým a jednoduchým řešením je vstříknutí hyaluronidázy do dané oblasti, čímž se výplň rychle rozpustí.

Novější verze kyseliny hyaluronové, NASHA neboli kyselina hyaluronová stabilizovaná na neživočišném původu, dále zlepšila bezpečnost, vzhled a životnost dermálních výplní tím, že je syntetizována z kultivovaných bakterií, nikoliv ze zvířecích zdrojů.

Její všestrannost vyplývá ze skutečnosti, že její složení a koncentraci lze řídit na molekulární úrovni, což umožňuje specifičtější řešení vrásek a linek v různých částech obličeje. V závislosti na koncentraci nebo složení kyseliny hyaluronové se doba trvání účinku může značně lišit, obvykle však trvá od 6 měsíců do 2 let.

  • Hydroxylapatit vápenatý (Radiesse). Tato výplň je obecně viskóznější a poskytuje více struktury než výplně s kyselinou hyaluronovou. Kvůli své konzistenci se obvykle nepoužívá na jemné vrásky a mělké rýhy. Většinou se používá k tvarování kontur, zejména v oblasti čelistí. Lze ji také použít ke zvětšení objemu propadlých tváří a na hlubší vrásky a záhyby. Protože se přirozeně vyskytuje i v těle, je považován za bezpečnou dermální výplň. Lidské tělo odbourává vápník pomaleji než kyselinu hyaluronovou, takže tyto typy výplní mají tendenci vydržet déle. Obvykle vydrží až rok, pokud se používá na konturování, a až 3 roky, pokud se používá jako výplň hlubokých vrásek a záhybů.
  • Hrobová implantace. Nejedná se nutně o dermální výplňový přípravek, ale o techniku, při které je pacientovi pomocí liposukce odebrán vlastní tuk z jiné části těla, například z břicha nebo stehen, a poté je vstříknut do oblastí, které potřebují vyplnit nebo zvětšit objem. Protože je odebrán z vlastního těla pacienta, nehrozí prakticky žádné riziko reakcí z přecitlivělosti. Chvíli trvá, než se projeví plný účinek (asi 6 měsíců), ale jakmile se dostaví, výsledky jsou dlouhodobé. V oblastech, ze kterých byly tukové buňky odebrány, se již nebudou obnovovat nové tukové buňky a oblasti, do kterých byly vstříknuty, si zachovají svůj objem po zbytek pacientova života. Ačkoli je výhodou tohoto postupu celoživotní trvání, má i některé nevýhody. Odběr tuků a jejich přenesení do jiné části těla je mnohem složitější proces než obvyklý způsob injekční aplikace dermálních výplní. Kromě toho se část tuku může v těle vstřebat, což může mít za následek méně výrazný účinek, než se očekávalo, což znamená, že mohou být nutné další zákroky.
  • Trvalé výplně měkkých tkání (Bellafill). Dalším trvalým způsobem, jak dosáhnout účinku dermálních výplní, je použití trvalých výplní měkkých tkání. Tyto typy výplní používají látky, které se v těle snadno nevstřebávají, takže mají dlouhodobý nebo trvalý účinek. Patří mezi ně materiály, jako jsou polymetylmetakrylátové mikrosféry, silikon nebo hydrogelové polymery. Tyto trvalé výplně jsou ve srovnání s dočasnými výplněmi, které jsou dnes k dispozici, nepoužitelné. Kromě nízké ceny dočasných výplní mají tyto trvalé výplně také závažnější vedlejší účinky a komplikace, které lze na rozdíl od kyseliny hyaluronové jen obtížně zvrátit. Obvykle, když je třeba trvalé výplně odstranit, musí pacient podstoupit chirurgický zákrok a v některých případech trvalé výplně nelze odstranit úplně.

Trvalost výplně může být také nevýhodou v tom smyslu, že při injekční aplikaci trvalé výplně je jen velmi malý prostor pro úpravu nebo změnu. Z tohoto důvodu se obecně nedoporučuje podávat pacientovi trvalou výplň ihned, když je dočasná výplň bezpečnější, vratná a umožňuje více úprav, když se pacient vrátí na opakované injekce.

  • Kyselina poly-L-mléčná (Sculptra). Tento typ výplně se běžně používá k obnovení ztráty objemu v důsledku stárnutí obličeje nebo onemocnění. Používá kyselinu poly-L-mléčnou namísto kyseliny hyaluronové, která poskytuje podporu a vytváří strukturu v kůži. Zatímco vypíná pokožku, stimuluje také tvorbu kolagenu pro další zvětšení objemu. V průběhu času se kyselina poly-L-mléčná rozkládá na vodu a oxid uhličitý, které tělo metabolizuje, a kolagen nahrazuje struktury PLLA, aby se zvětšil a udržel objem obličeje. Tento proces trvá několik měsíců, takže výsledky vypadají přirozeně. Po vyhodnocení oblastí s potřebou objemu se do těchto oblastí během několika sezení vstříkne PLLA. Po injekci účinek obvykle přetrvává dva roky. Poté budou k udržení efektu potřeba další injekce.

Závěr

 

S ohledem na všechny dostupné možnosti skutečně neexistuje jediný „nejlepší“ typ kožené výplně. Každý z nich má svá pro a proti a nejlepší způsob, jak určit, který je pro vás ten pravý, je probrat to s dermatologem. Dermální výplně jsou sice neinvazivní kosmetické zákroky, ale jejich účinky a možná rizika vás mohou dlouhodobě ovlivnit, takže důkladný průzkum s odborníkem je klíčem k tomu, abyste z nich vytěžili maximum.

Odmítnutí odpovědnosti: Obsah tohoto článku nelze považovat za lékařské doporučení, má pouze informativní charakter. Pracovníci Beautyactive.com neověřují lékařskou platnost těchto článků. Beautyactive.com neschvaluje názory nebo stanoviska vyjádřená v tomto článku. Vždy prosím vyhledejte odbornou lékařskou radu u licencovaného lékaře.