Podmanivý úsměv s lesklými zuby a tvarovanými rty je silnou vzpruhou pro charisma a sebevědomí člověka. Výhody estetické stomatologie jsou pozoruhodné a snadno viditelné. Zlepšení vzhledu už není jen otázkou marnivosti, ale souvisí i se základními aspekty duševní pohody;

Moderní stomatologické postupy umožňují lidem dosáhnout vytouženého úsměvu celebrit pomocí fazet, dokonalého zarovnání zubů pomocí ortodontické léčby a nápravy složitých zubních abnormalit pomocí ortognátní chirurgie.

V tomto článku se ponoříme do dynamické souhry mezi stomatologií a estetikou obličeje a jejich vzájemného doplňování. Kosmetická stomatologie je komplexní umění, které stojí za to prozkoumat, od bělení zubů a opravy dásní až po inovativní zákroky a omlazení obličeje.

Porozumění stárnutí a chrupu

 

Chrup (ideální/neideální) je u člověka určován interakcí mezi chrupem, nervosvalovým systémem a kraniofaciálními strukturami.S přibývajícím věkem dochází v ústní dutině a obličejových strukturách k řadě proměn, které ovlivňují zdraví a estetiku ústní dutiny.

Co se týče chrupu, opotřebení vede k abrazi, zvýšené změně barvy a chromatičnosti způsobují nažloutlý vzhled. Postupem času opotřebení odhaluje základní dentin, čímž se zvyšuje riziko změny barvy a zuby jsou náchylnější ke kazům a citlivosti.

K poškození dásní patří recese, ztenčení, ztráta přilnavosti, pigmentace a záněty způsobené suchostí v ústech. Může dojít k produkci slin, což může vést ke xerostomii (suchosti v ústech) a zvýšenému riziku vzniku zubního kazu.

Mezi změny v obličeji patří ztenčení kůže, úbytek kolagenu a elastinu, vrásky a ochablost. Úbytek tuku se projevuje v podkoží, bukální a předsympatické oblasti, což má za následek vrásky, propadnutí obličeje a pokles horních rtů nad horními zuby. Rty časem ztrácejí konkávnost neboli našpulení a zplošťují se. Úhel columella philtralis na philtru se zvětšuje a prohlubují se nazolabiální rýhy, což postihuje střední třetinu obličeje;

K nepohodlí v temporomandibulárním kloubu (TMJ) může dojít v důsledku úbytku výšky obličeje a ztráty zubů, což se ještě zhoršuje v důsledku korkofunkčních návyků, jako je skřípání zuby, bruxismus nebo nervosvalová onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. K nepohodlí v temporomandibulárním kloubu (TMJ) může dojít v důsledku snížení výšky obličeje a ztráty zubů.

Svaly v ústech a komplex obličejových svalů ztrácejí sílu, hmotnost a tonus. Mohou být příznakem polykacích obtíží. Hypertrofie žvýkacích svalů může vést k bolesti, opotřebení a rychlejšímu stárnutí dolní části obličeje.

Změny v kraniofaciálních strukturách zahrnují mírnou depresi a resorpci nosní kosti, snížení výšky střední části obličeje, snížení výšky zadní části obličeje, prognatismus dolní čelisti a změny velikosti dolní čelisti (maxily a mandibuly). Tyto kumulativní změny se projevují procesem stárnutí našich úst a rysů obličeje;

Nezapomeňte, že tyto změny jsou obecným vodítkem a mohou se u jednotlivých osob lišit.

Výhody kosmetické stomatologie související s věkem

 

Jak jsme již dříve uvedli, stárnutí má vliv na vzhled úst a obličeje. V takových situacích může použití přístupu, který harmonizuje zdraví ústní dutiny a estetické zájmy pacienta, účinně překlenout propast mezi změnami souvisejícími s věkem a funkční pohodou.

Zákroky, jako jsou fazety, bělení zubů a ortodoncie, mohou zlepšit úsměv pacienta tím, že obnoví přirozenou barvu zubů, napraví problémy s jejich vyrovnáním a zlepší celkovou estetiku.

Kromě estetických výhod má estetická stomatologie také řadu výhod pro zdraví ústní dutiny. Zlepšuje funkci ústní dutiny a koriguje špatný pohyb úst a problémy se skusem, čímž zajišťuje správnou řeč a efektivní žvýkání.

Zubní chirurgie může pomoci napravit asymetrii obličeje,nosoretní nerovnováhu a nesprávný nosoretní úhel. To může pozitivně ovlivnit celkovou kvalitu života pacienta.

Některé zákroky estetické stomatologie se zaměřují na zachování a posílení zubů, například zubní korunky na ochranu oslabených zubů nebo ortodontické zákroky na vyrovnání zubů pro lepší hygienu.

Včasný zásah navíc pacientům z dlouhodobého hlediska ušetří nemalé náklady. Díky minimální době rekonvalescence se pacienti mohou rychle těšit z obnoveného úsměvu. Zdravotní přínosy estetické stomatologie tedy v konečném důsledku zlepšují kvalitu života pacientů;

Synergie mezi dermálními výplněmi a botoxem

 

Estetický úsměv je dokonalá harmonie mezi tvrdými a měkkými tkáněmi, chrupem a celkovou kompozicí obličeje. Ačkoli zákroky estetické stomatologie mohou pomoci při léčbě potíží souvisejících se zuby, nejlépe je doplňují správné měkké tkáně. Zde přicházejí ke slovu zákroky, jako je botox a dermální výplně.

Zde se dozvíte, jak kosmetická stomatologie a estetické zákroky v obličeji společně přispívají k mladistvému vzhledu pacienta:

  • Růžová estetika: Zdravé zuby nejsou kompletní bez podpory dásní. Dermální výplně mohou pomoci zvětšit objem dásní, dosáhnout jejich uzavření a korigovat recesi.
  • Symetrie obličeje: Dermální výplně, jako je Juvederm, mohou vytvořit vyváženější a atraktivnější úsměv tím, že zvýrazní rty, tváře a další rysy obličeje. Měkké tkáně obličeje tak harmonizují se zuby a doplňují celkovou estetiku.

Redukce vrásek: Botox

injekce uvolňují svaly zodpovědné za vrásky a jemné linky kolem úst (periorální vrásky) a v horní části obličeje. Tyto injekce mohou dokonce uvolnit stlačující svaly rtů a pozvednout tak koutky rtů (zvrátit marionetové vrásky).

Úleva od bolesti TMJ a léčba bruxismu: Botox může výrazně zmírnit bolest TMJ

(temporomandibulárního kloubu) a omezit bruxismus (skřípání zuby), zachovat strukturu zubní skloviny a chránit zuby před dalším opotřebením.

  • Zlepšení rtů: Restylane zvětšení rtů zlepšuje plnost a tvar rtů a vyvažuje úsměv v rámci obličeje.
  • Nechirurgický lifting obličeje: Nechirurgický lifting obličeje nebo vypínání pleti se zaměřuje na problémy pleti, jako jsou vrásky, mračení, zmenšený objem, ochablost a struktura. Dermální výplně nebo botox mohou tyto problémy zmírnit. Kromě toho mohou zákroky, jako je peeling obličeje a laserový resurfacing, pomoci zlepšit vzhled úsměvu;
  • Omlazení očních víček:Zákroky, jako je blefaroplastika (operace očních víček) nebo výplně, omlazují oči a zlepšují efekt úsměvu tím, že jim dodávají mladistvý a čilý vzhled.
  • Oprava pleti: Různá ošetření pleti, včetně laserového resurfacingu, chemického peelingu a péče o pleť, zlepšují strukturu, tón a barvu pleti, zlepšují vzhled obličeje a doplňují zářivý úsměv.
  • Terapeutické účinky: Botox má velký význam při zmírňování migrény, paralýzy lícního nervu, neuralgie trojklanného nervu, trismu a sialorey. Zajímavé je, že díky své schopnosti paralyzovat svaly je užitečným doplňkem při léčbě čelistních úrazů, kdy stabilizuje kosti a podporuje hojení.

Kosmetická stomatologie a estetické ošetření obličeje mohou při společném použití přinést terapeutické výhody a výrazně zlepšit celkový vzhled obličeje.

Kroky k celkové úpravě úsměvu

 

Vytvoření krásného úsměvu je vysoce individuální proces, který začíná úvodní konzultací, kde pacienti vyjádří své cíle a obavy.

Pro zajištění úspěšného výsledku je provedeno komplexní stomatologické vyšetření, při kterém je posouzeno zdraví ústní dutiny pacienta a které zahrnuje diagnostické rentgenové snímky, intra- a extraorální rentgenové snímky v různých pohledech a fotografie vzhledu obličeje.

Při přípravě individuálního léčebného plánu pro pacienta je nezbytné zohlednit aspekty měkkých a tvrdých tkání. Zkoumáním faktorů, jako jsou vlastnosti a pohyblivost horního rtu, vzhled zubů, jejich poloha, orientace, proporce, přední vedení a mikroestetika, může lékař získat cenné informace, které mu umožní přizpůsobit plán potřebám každého pacienta;

Součástí procesu je také poučení pacienta o různých možnostech léčby a jejich výhodách. V případě digitálního designu úsměvu může lékař dokonce ukázat simulaci konečného výsledku po úpravě úsměvu.

Před kosmetickými zákroky jsou ošetřeny stávající problémy se zuby, aby byl vytvořen zdravý základ pro proměnu. Jakmile je pacient se simulací spokojen, použije se při ošetření kombinace technik včetně fazet, bělení zubů a v případě potřeby ortodoncie.

Někdy zkušební fáze s maketami umožňuje pacientům poskytnout zpětnou vazbu a doladit výsledky. Závěrečné vyhodnocení zajistí, že všechna ošetření splňují požadavky pacienta.

V neposlední řadě jsou pacientům poskytovány pokyny k ústní hygieně a pravidelným kontrolám, aby se výsledky udržely po delší dobu.

Držet krok s technologickým vývojem

 

Rostoucí poptávka po bezpečnějších a efektivnějších zákrocích vedla k zavádění technik, které zvyšují přesnost, rychlost a pohodlí pacientů;

V současné stomatologii se objevilo mnoho špičkových technologií, které způsobily revoluci v péči o pacienty a výsledcích ošetření. Například 3D tisk se ukázal jako neocenitelný při vytváření ortodontických pomůcek, chirurgických vodítek a diagnostických modelů, stejně jako biokompatibilních implantátů, které jsou přizpůsobeny každému jednotlivému pacientovi;

CAD/CAM systémy umožnily dosáhnout vysokého stupně přesnosti při výrobě zubních korunek, můstků a implantátů. Bez problémů se integrují s digitálními otisky z intraorálních skenerů a zajišťují přesné umístění zubních implantátů. Tím se zvyšuje přesnost protéz a zlepšují se estetické a funkční aspekty zubní péče;

Laserová technologie má širokou škálu využití, od přesných otisků ústních tkání až po zákroky, jako je rekontrukce dásní, prodlužování korunky a desenzibilizace zubů. Hraje také roli ve fotodynamické terapii proti patogenní parodontální mikroflóře a v laserem asistovaných zákrocích, jako je laserem asistovaný postup nového ukotvení (LANAP);

Inovativní nástroje, jako je rozšířená realita (AR), zvyšují zapojení pacientů tím, že jim umožňují vizualizovat potenciální výsledky stomatologického ošetření. Umělá inteligence (AI) navíc analyzuje klinická data, snímky a skeny a poskytuje personalizované plány léčby, čímž zlepšuje předvídatelnost a efektivitu orální chirurgie a ortodontických zákroků;

Pokroky v mikroabrazi také zavedly minimálně invazivní techniky odstraňování povrchových skvrn a nerovností skloviny. Suspenzní filtrace, která využívá kapilární působení, účinně zachovává strukturu skloviny a snižuje výskyt bílých skvrn.

Lumineers, známé jako Cerinate, nově definují kosmetickou stomatologii díky pokročilé porcelánové technologii. Tyto ultratenké, ale neuvěřitelně pevné fazety lze umístit na stávající zuby nebo zubní práce bez bolestivého odstraňování zubní struktury. Nabízejí pacientům minimálně invazivní a estetické řešení pro zlepšení jejich úsměvu;

Doplněním těchto inovací jsou výplňové a fixační materiály zaměřené na samoregenerační, regenerační, biomimetické a stínované možnosti, které poskytují trvanlivé výplně splňující individuální potřeby pacientů.

Poskytování trvanlivých výplní splňujících individuální potřeby pacientů.

V dynamickém prostředí moderní stomatologie tyto technologické pokroky společně přispívají ke zlepšení zdraví a estetiky ústní dutiny a podporují přístup k zubní péči, který je více zaměřen na pacienta.

Vyvažování etiky a zájmů pacienta

 

Kosmetická stomatologie může mít potenciální vedlejší účinky stejně jako jakýkoli jiný lékařský zákrok. Mezi vedlejší účinky estetické stomatologie patří citlivost, alergické reakce, podráždění dásní, poškození tvrdých zubních tkání, změna barvy, poruchy TMJ a infekce.

Pod vlivem lesklých, ale povrchních fotografií úspěšných úprav úsměvu mohou být zubní lékaři často v pokušení provádět na přání pacienta více estetických zákroků i za cenu zničení zdravé struktury zubu.7

Úspěch každého kosmetického stomatologického zákroku závisí na použití biologicky správných, minimálně invazivních a etických prostředků ke zlepšení vzhledu zubů pacienta.

Řádná diskuse, pečlivé vyhodnocení nejlepších řešení a řádné školení mohou minimalizovat možné komplikace, frustraci pacienta a dokonce i potenciální právní problémy.

Cesta vpřed

 

Kosmetická stomatologie se rychle stává transformační silou v péči o ústní zdraví. S rostoucím důrazem na dokonalý a mladistvý úsměv roste povědomí o estetických zákrocích, jako je bělení zubů, fazety, nekovové inleje a onleje a bondingová stomatologie. Zubní lékaři mohou současně uspokojit touhu po krásnějším úsměvu a řešit základní problémy ústní dutiny, a poskytnout tak svým pacientům komplexní a všestranné řešení;

Zkoumání dynamického vztahu mezi stomatologií a estetikou obličeje je možné díky využití nejnovějších technologií. Zvládnutí těchto nuancí může zvýšit úroveň komplexní stomatologie, zajistit spokojenost pacientů a zvýšit její profesionální dopad.

Často kladené otázky

 

Jaké problémy může vyřešit estetická stomatologie?

 

Kosmetická stomatologie může vyřešit mnoho problémů, včetně vadného skusu (ortodoncie nebo lepení zubů, estetická korekce chrupu), zabarvení zubů (bělení zubů), chybějících zubů (implantáty nebo ortodoncie), nadměrné ztráty dásní (rekonstrukce dásní nebo ortognátní chirurgie), poškození zubů v důsledku odštípnutí, zlomeniny, kazu.

Lze jej také použít při ošetření po ošetření zubních kanálků (korunkami, fazetami a bondingem) a při kosmetickém tvarování zubů (pro drobné estetické korekce).

Je kosmetická stomatologie potřebou nebo přáním?

 

Bylo by zcela nespravedlivé klasifikovat estetickou stomatologii jako „potřebu“ nebo „přání“. Proč někdo dává přednost kosmetickému ošetření, závisí zcela na individuálních okolnostech. Někteří lidé se pro toto ošetření rozhodnou raději proto, aby zlepšili zdraví a funkci svých úst, zatímco jiní věří, že může zvýšit jejich sebevědomí a společenskou interakci/postoj. V konečném důsledku se jedná o individuální volbu, na kterou neexistuje správná nebo špatná odpověď. Lékař by však měl před léčbou zvážit rizika a přínosy;

Jak může kosmetická stomatologie zlepšit zdraví ústní dutiny?

 

  • Kosmetická stomatologie může ovlivnit zdraví ústní dutiny
  • snižuje riziko paradentózy.
  • Zlepšení celkového vzhledu a zvýšení sebevědomí.
  • snížení citlivosti zubů;
  • Snížení kazivosti zubů
  • Úprava špatné funkce ústní dutiny a korku.
  • Korekce k odstranění anomálií;
  • Zachování výšky obličeje a zpomalení účinků stárnutí na oro-dentální skelet

struktura a profil měkké části.

  • Zvýšení motivace člověka k péči o zuby.

Odkazy

 

  1. Maria Shakoor Abbasi, Abhishek Lal, Gotam Das et al. Impact of Social Media on Aesthetic Dentistry: General Practitioners‘ Perspectives. PubMed Central doi: 10.3390/healthcare10102055
  2. Zarb, Bolender. Protetické ošetření bezzubých pacientů. 12. vyd. Mosby; 2004.
  3. Diana Mostafa. Botulotoxin ve stomatologii. DOI: 10.5772/intechopen.789502018;
  4. Ziyad S Haidar. Digitální stomatologie: minulost, současnost a budoucnost. Digital Medicine and Health Technology; 2023. DOI: 10.5772/DMHT.17
  5. Núbia Inocencya Pavesi Pini, Daniel Sundfeld-Neto, Flavio Henrique Baggio Aguiar, et al. Enamel microabrasion: a review of clinical and scientific considerations. 2015 Jan 16; 3(1): 34-41; 2015. doi: 10.12998/wjcc.v3.i1.34
  6. Sai Meghna, Amitha Ramesh, Rahul Bhandary, et al. The potential of lasers in aesthetic dentistry: a Narrative Review. Journal of Health and Allied Sciences NU 13(04); 2022. DOI:10.1055/s-0042-1758031

Martin Kelleher. Etické otázky, dilemata a kontroverze v „kosmetické“ nebo estetické stomatologii. Osobní názor. British Dental Journal Official Journal of the British Dental Association: BDJ online 212(8):365-7; 2012. DOI:10.1038/sj.bdj.2012.317