Orofaciální komplex je dynamický systém, kde i sebemenší změna může vést ke znatelnému rozdílu. V touze po zářivém úsměvu a mladistvém vzhledu se mnozí obracejí na kosmetické procedury, jako je botox a fazety. 

Ačkoli jsou fazety elektivním a téměř výhradně estetickým zákrokem, jejich úspěch významně závisí na stabilní rovnováze harmonie mezi žvýkacím ústrojím a měkkými tkáněmi orofaciální oblasti. 

Fenezy a botox nabízejí komplexní řešení pro ty, kteří usilují o bezchybný úsměv a mladistvý vzhled.

 

Použití botoxu v zubním lékařství

 

S postupem času se využití botoxu rozšířilo i mimo kosmetické potřeby. Neurotoxický protein, botox, se získává z Clostridium botulinum, anaerobní bakterie. Inhibuje nervosvalový přenos acetylcholinu9, neurotransmiteru, který vysílá signály do svalových buněk. 

Blokujíc tyto signály, Botox snižuje svalovou akci nebo nedostatečnou svalovou kontrakci, což může pomoci při léčbě různých zdravotních stavů. Použití botoxu zahrnuje jak kosmetické, tak léčebné aspekty. Kosmetickým aplikacím se budeme věnovat v další části.

Terapeutické aplikace dentálního botoxu:

  • Poruchy temporomandibulárního kloubu (TMD);
  • Oromandibulární dystonie (OMD);
  • Paralýza lícního nervu;
  • Migréna;
  • Trigeminální neuralgie;
  • Bruxismus a parafunkční návyky;
  • Sialorea (poruchy sekrece slinných žláz);
  • Maxilofaciální traumata a zlomeniny;
  • Orthodontická recidiva;
  • Jako doplňkové opatření.

Botox je obvykle k dispozici v 7 sérotypech (A až G)2, ale pouze typy A a B jsou schváleny FDA pro léčebné použití. Klinické účinky botoxu se projeví přibližně za 2 týdny. 

 

Pochopení zubních obliček

 

Při replikaci přirozeného vzhledu zubů jsou zubní dýhy vhodnou volbou pro jejich vynikající estetiku. Potřeba minimální přípravy zubů a barevná stálost láká pacienty k omlazení úsměvu. V rukou vyškoleného estetického zubního lékaře mohou dobře naplánované a umístěné fazety účinně snížit věk člověka téměř o 10 let. Výsledky jsou rychlé a okamžitě zvyšují sebevědomí pacienta. 

Podobně jako tenké skořápky se zubní dýhy, obvykle vyrobené z porcelánu nebo kompozitní pryskyřice, lepí na přední (labiální/buccal) povrch zubu a zakrývají generalizované a lokalizované defekty3, včetně:

  • vnitřní a vnější zabarvení;
  • Zlomeniny, odštěpky nebo úbytek;
  • Anormality ve vnější struktuře zubů;
  • Malé korekce v postavení zubů; 
  • Odštípnuté zubní korunky a obložení FPD. 

Fenezy mají dlouhou životnost a pravděpodobnost přežití 91 %4. Navíc jsou odolné vůči skvrnám, což je významná výhoda oproti přírodní sklovině. Lze je přizpůsobit individuálním rysům a preferencím obličeje, takže jsou dobrou volbou pro estetické vylepšení při zachování integrity tvrdých zubních tkání. 

Pacienti vyhledávající estetické ošetření zubů upřednostňují vzhled předních zubů “společenské šestky” před funkčními problémy. Výzkum Wazaniho a kol. zjistil, že 59 % z nich vyhledalo ošetření spíše kvůli nespokojenosti se vzhledem než kvůli funkčním problémům.

Pro dosažení trvalých pozitivních výsledků je proto zásadní zhodnotit a korigovat zadní okluzi před řešením kosmetických problémů předních zubů. 

 

Dosažení “botoxového úsměvu” – komplementární role botoxu a zubních fazet

 

Dokonalý úsměv není úplný bez harmonie tvrdých a měkkých tkání. Jednou z věcí, kterou zubní lékaři po celém světě shodně zažívají, je obava ohledně stability a dlouhé životnosti estetických zákroků, jako jsou fazety. Faktory, jako jsou temporomandibulární poruchy (TMD), parafunkční návyky, nepravidelná svalová aktivita a nepředvídané způsoby hojení, mohou vést k nežádoucím výsledkům.

Řešení těchto problémů může vyústit v nutnost invazivnějších zákroků, které mohou být pro pacienta psychicky i finančně náročné. Právě zde mohou botox a dermální výplně poskytnout drastické výhody, aniž by přesáhly několik milimetrů měkké tkáně. 

Léčebné účinky botoxu pomáhají řešit následující kosmetické problémy1:

  • Asymetrický úsměv:

Často je to důsledek hyperkinetického stlačování rtů nebo zdvihacích svalů, což vede k nerovnováze v poloze rtů.  

  • Gumový úsměv:

<(2 mm) nebo gumový úsměv, který je výsledkem více etiologií. Tento stav může být obtížné léčit, protože některé svaly rtů a tváří jsou nadměrně aktivní. Mezi tyto svaly patří levator anguli oris, levator labii superioris, levator labii superioris alaeque nasii, zygomaticus a depressor septi. 

  • Černé trojúhelníky8:
  • .

Mnoho lidí v zubním lékařství se obává “černých trojúhelníků”, které vznikají v mezizubních prostorech, v nichž se hromadí částečky potravy. Injekce botoxu nebo dermálních výplní do mezizubních papil tyto mezery uzavírá. Výsledky těchto zákroků obvykle trvají přibližně osm měsíců nebo déle, přičemž je nutné je pravidelně opakovat. 

  • Botox po zubních implantátech6:
  • .

Zajímavé je, že dávka botoxu do žvýkacích svalů může zmírnit abnormální síly vznikající u bruxérů. Důkazy6 naznačují, že zubní implantáty jsou v důsledku nadměrné funkční síly náchylnější k mikrotrhlinám v místě spojení kosti a implantátu. Podání injekcí botoxu (typ A) do těchto svalů může uvolnit a oslabit svalovou aktivitu přibližně na tři až čtyři měsíce, čímž vznikne tolik potřebné okno pro podporu osteointegrace.

  • Marionetové linie (smutný/obrácený úsměv):

Vzhled pokleslých ústních koutků a marionetových vrásek je způsoben věkovými změnami na kůži a hyperaktivitou svalů depressor anguli oris (trojúhelníkový sval). 

  • Kouřácké vrásky (periorální rytmy):

Věk, vystavení slunci, kouření a slámování zhoršují vertikální vrásky na rtech, protože vznikají v důsledku opakovaných stahů svalu orbicularis oris. 

  • Maseterická hypertrofie:
  • .

Maseterická hypertrofie je stav, kdy se žvýkací svaly v čelisti zvětšují z různých důvodů, jako jsou genetika, chronické zaťaté zuby a dysfunkce čelistního kloubu. To může způsobit hranatý vzhled obličeje. 

Botox účinně řeší periorální vrásky, gumové úsměvy6,10,11, marionetové vrásky, kuřácké vrásky a hypertrofii žvýkacích svalů tím, že uvolňuje cílené svaly, zmenšuje vrásky a zlepšuje celkový vzhled obličeje.

Při plánování aplikace botoxu po fazetách by se tyto měly před injekcí botoxu zcela usadit. To obvykle trvá několik týdnů, které umožní dásním a zubům přizpůsobit se novým fazetám. Vyčkávání zajistí, že ošetření botoxem nenaruší lepení fazet a nezpůsobí žádné komplikace.

 

Úvahy o ošetření

 

Stanovení správné funkce žvýkacího ústrojí je při plánování fazet rozhodující pro zajištění optimálních výsledků a spokojenosti pacienta. 

To zahrnuje komplexní vyšetření a diagnostiku s cílem obnovit opotřebovaný chrup a zároveň upřednostnit funkční aspekty. Důkladný plán léčby zahrnuje přezkoumání anamnézy, celkového zdravotního stavu, orofaciálních struktur a funkčních vyšetření pacienta. 

Přístup “5P”7 může pomoci řešit složité případy prostřednictvím různých fází, včetně,

  • posouzení protetických a restaurátorských potřeb, 
  • potřebné pomocné preparáty, 
  • Provedení definitivního protetického ošetření 
  • a realizace plánu údržby. 

Podrobné vyhodnocení těchto faktorů je zásadní pro zajištění pohodlí pacienta a optimálních estetických výsledků.

 

Efektivní kombinované ošetření

 

Kombinace botoxu a stomatologie nabízí bezpečné a účinné kosmetické vylepšení a přináší rychlé výsledky. V kombinaci s fazetami nebo výplněmi omlazuje úsměv tím, že řeší problémy, jako jsou černé trojúhelníky, dásňové úsměvy a vysoké linie rtů. 

Ačkoli je botox nákladný a opakovaný, jeho popularita spočívá v neinvazivních a rychlých výsledcích, zejména mezi pacienty, kteří se obávají invazivních zákroků. Botox mohou aplikovat zubní lékaři, kteří mají zkušenosti s orofaciální oblastí. Pro minimalizaci rizik a zajištění optimálních výsledků je však nezbytné řádné školení a odborné znalosti.

 

Odkaz:

 

    Botulinum Toxin; 2018. DOI: 10.5772/intechopen.78950
  1. Gomes Souza F. C., Resende da Silva S., Sant Ana Neto A. L., Shitsuka C. a Gregnanin Pedron I.. Gingivoplastika a aplikace botulotoxinu ke zlepšení gumového úsměvu: Kazuistika. SVOA Dentistry 2:3 2021. Pages 109-114.
  2. Suresh M., Mitthra S., Balasubramaniam A., Changankary J., Arunajatesan S. A detailed overview on veneers – Diagnostic and clinical considerations (Podrobný přehled o fazetách – diagnostické a klinické aspekty). Výzvy ve výzkumu nemocí a zdraví (s. 20-34). 2020.  DOI: 10.9734/bpi/cdhr/v3
  3. Alothman Y., Bamasoud MS. Úspěšnost zubních fazet v závislosti na designu preparace a typu materiálu. Open Access Maced J Med Sci. 2018 Dec 14;6(12):2402-2408. doi: 10.3889/oamjms.2018.353. PMID: 30607201; PMCID: PMC6311473.
  4. Agarwal A, Aeran H, S., Tuli A, Bhatnagar N, BOTOX- inovativní léčebná metoda v zubním lékařství: A review. Int J Oral Health Dent 2018;4(1):17-21
  5. .
  6. Reddy M.S., Shetty S.R., Shetty R.M., et al. Botox in periodontics – exploring new avenues. SADJ March 2021, Vol. 76 No. 2 p78 – p83. Doi: 10.17159/2519-0105/2021/v76no2a3 
  7. Trushkowsky R.D. (editor): Dentální parodontóza. Estetická rehabilitace dutiny ústní pomocí fazet. 1. vyd. Springer Nature Switzerland AG; 2020. doi.org/10.1007/978-3-030-41091-9 
  8. .
  9. Malcmacher L., Léčba obávaného černého trojúhelníku. DDS, MAGD. Dentaltown.;2011. 
  10. .
  11. Srivastava S, Kharbanda S, Pal U.S., Shah V. Aplikace botulotoxinu ve stomatologii: A comprehensive review. Natl J Maxillofac Surg. 2015 Jul-Dec; 6(2): 152-159. doi: 10.4103/0975-5950.183860 
  12. Sinha A, Hurakadli M, Yadav P. Botox a dermální výplně: dvojí tvář estetické stomatologie. International Journal of Contemporary Dental and Medical Reviews (2015), Article ID 131214. vol.2015, Article ID 131214, 2015. doi: 10.15713/ins.ijcdmr.27 
  13. .
  14. Özay Uslu M., Ömer A. K., The treatment of a gummy smile patient with laminate veneers by reverse vestibuloplasty: a case study. JOJ Case Stud. 2018; 8(3): 555737. DOI: 10.19080/JOJCS.2018.08.555737.

 

FAQ

 

  • Můžete po fazetách dostat botox? 

Ano, po fazetách lze botox podstoupit. Je však nutné počkat alespoň dva týdny až 15 dní po cementaci fazet, aby bylo možné vyhodnotit potřebu dalších změn. 

  • Mohou zubaři aplikovat botox?
  • .

Zubní lékaři jsou známí svými odbornými znalostmi v oblasti řešení problémů týkajících se hlavy a krku. Jejich zručnost při složitých stomatologických a orofaciálních zákrocích z nich činí ideální kandidáty pro aplikaci botoxu. Rozsah této konkrétní služby se však může na různých místech lišit. Proto je nejlepší, když zákrok provede odborník s licencí. 

  • Co nelze provádět po botoxu?

Po podání botoxu je zásadní nedovolit jeho rozšíření do dalších oblastí obličeje, protože to může vést k možným nežádoucím účinkům. Vyhnout se následujícím opatřením může pomoci zlepšit přínos léčby: 

  • Tření nebo masírování místa vpichu
  • Namáhavé cvičení
  • Konzumace alkoholu nebo kofeinu